Zapewne część z Was śledząca nasz Facebookowy profil przeczytała już o wstydliwym dla TVP materiale wyemitowanym 12 listopada 2013 w "Wiadomościach TVP", część później wyraziła również zdanie na naszym forum. Teraz trochę szerzej na ten temat, w krótkiej ale treściwej polemice.
Na początek należy obejrzeć materiał TVP wyemitowany w Wiadomościach o grach, w których torturuje się łamiąc komuś nogi:
www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/najciekawsze-materialy/gry-kontrolne/12990572
Materiał TVP zaczyna się od słów, jaki to wpływ mają na dzieci brutalne i krwawe sceny w pokazywanych filmach, a w grach są sceny jeszcze bardziej brutalniejsze. Właściwie na tym całe streszczenie materiału o niskich lotach można by było zakończyć i zapytać od razu TVP, co robi stacja, aby brutalne i krwawe filmy nie oglądały dzieci? W jaki sposób TVP weryfikuje, aby ich krwawe i brutalne filmy i seriale docierały tylko i wyłącznie do osób pełnoletnich? Dlaczego krwawe i brutalne filmy puszczane przez TVP oglądają dzieci? Bardzo łatwo można zarzuty stawiane grom odbić jak piłeczkę w kierunku TVP i zarzucić to samo telewizji. TVP może jedynie bronić się w jeden możliwy sposób, że oznaczają oni swoje brutalne filmy, w których np. dochodzi do scen gwałtu małymi znaczkami u góry ekranu, które symbolizują dolny wiek widza, dla którego dany film jest dozwolony. Czyli znaczki na filmach mają dokładnie to samo odzwierciedlenie w bardziej rozbudowanym systemie PEGI w grach, gdzie na każdym pudełku z grą jest podany liczbą dozwolony wiek gracza, oraz mniejszymi symbolami typ ewentualnej niekorzystnej zawartości jaki jest w danej grze. Dodatkowa informacja dla dziennikarza TVP: system PEGI występuje na każdym pudełku z grą w Polsce, bo sugeruje się w materiale TVP, że jest to system dobrowolny dla dystrybutorów.
Liczyłem przynajmniej, że skoro ja nie wiem o istnieniu badań naukowców, które dowiodłyby o prostej zależności: ktoś morduje w grach, to wychodzi na ulice i również morduje lub podobnych zachowań, liczyłem że dziennikarz TVP będzie mógł w stanie mi przedstawić takie badania. Niestety dziennikarz TVP nie potrafił znaleźć takich badań na potwierdzenie swojego materiału w Wiadomościach. Szkoda, że w TVP nie pracują profesjonaliści.
Istnieją natomiast badania potwierdzające, że gry poprawiają pamięć, koncentrację, sprawność ruchową i wiele innych rzeczy:
http://gry.onet.pl/wiadomosci/strzelanki-poprawiaja-pamiec/2p28l
http://babyonline.pl/maluch_rozwoj_artykul,4937.html
wiww.in4.pl/komentarze.htm?kbt=N&news_id=12167
Czy brutalne i krwawe filmy puszczane w TVP też to robią?
TVP za darmo (a może ktoś zapłacił za reklamę, bo już abonament nie wystarcza?) postanowiło zareklamować najnowsze wielomilionowe gry GTA V i Call of Duty Ghost, jako gry najbardziej brutalne w swoim materiale. Tylko, że nie są to gry przeznaczone dla dzieci! Pierwsza z nich jest wyłącznie dla osób dorosłych (PEGI 18+), a druga dla osób prawie dorosłych (PEGI 16+). To tak jakby zarzucić TVP, że pozwala oglądać 10 latkowi brutalny i krwawy film puszczony tuż po prognozie pogody TVP, a TVP na to, że przecież film ma oznaczenie "tylko dla dorosłych". Gry również mają oznaczenie, lepsze oznaczenia! To w co grają dzieci lub czy mogą oglądać "krwawe i brutalne" filmy w TVP zależy wyłącznie od... RODZICÓW! Więc po co te całe zamieszanie wywołuje TVP?
Swoją drogą jest wiele, bardziej brutalnych gier od GTA V lub COD, dziennikarz przygotowujący materiał mógł się bardziej postarać i wymienić lepsze tytuły gier, widać, że nie orientuje się dobrze w tym temacie. Dziennikarz mógł wziąć również przykład z pewnej pani psycholog, która kiedyś na antenie TVN24 jako przykład brutalnej gry podała tytuł gry... Saper! (tak, tej gry logicznej "saper" dostępnej wraz z Windowsem).
Tymczasem już po Wiadomościach TVP i prognozie pogody zapraszamy na najnowszy odcinek Czasu Honoru gdzie zostanie brutalnie zamordowany zdrajca... Bądźcie Państwo z nami, wybierzcie TVP!
Nie zapominajcie więc, że głównym źródłem utrzymania TVP jest płacony przez nas abonament i to my decydujemy czy TVP będzie istnieć! To my decydujemy czy wolimy obejrzeć brutalny film puszczany po raz setny w TVP, czy jesteśmy pełnoletni i wolimy zagrać w kupioną przez nas brutalną grę po raz pierwszy ;)
Zobacz jak mieć swój własny avatar w komentarzu.